niedziela, 26 lipca 2015

XIX - Antwerpen

Antwerpia - Kwiecień 2015

Istnieje poważny spór co do środku transportu w belgijskiej Antwerpii. Ciężko jednoznacznie stwierdzić czy w nadmorskiej miejscowości funkcjonuje metro czy też prametro. Nie mnie to oceniać, ja postanowiłem zakwalifikować ten system jako metro, choć trzeba przyznać, iż bardzo przypomina to po prostu tramwaj.

Antwerpia jest jednym z największych portów w Europie. Co ciekawe nie ma żadnych mostów naziemnych na rzece Skalda, która przecina to miasto. Nie wiem czy to pewien rodzaj prewencji ze względu na wydarzenia I wojny światowej czy nie, ale w Antwerpii znajdują się same podwodne akwedukty, czy to piesze przejścia czy też ciągi komunikacyjne drogowe jak i właśnie dla metra.

Dworzec kolejowy w Antwerpii jest jednym z najładniejszych w Europie i na pewno najładniejszym na jakim miałem okazję być. To właśnie tam przecina się kilka linii metra.

Oprócz nowo wybudowanego łącznika linii pod dworcem, tabor jak i same stacje nie robią wielkiego wrażenia. Na pewno nie można ich zakwalifikować do najpiękniejszych stacji na świecie, ale zdecydowanie spełniają swoje funkcje. Sama kolej najbardziej przypomina tramwaj.
Wydaje się, że cały system funkcjonuje poprawnie, choć częstotliwość przejazdów nie jest wysoka, co szczególnie uwidacznia się w przypadku imprez miejskich, gdzie zdarza się, że kolejki metra nie zabierają więcej pasażerów, gdyż nie ma po prostu w środku miejsca. Na pewno zwiększenie częstotliwości w takich sytuacjach, ułatwiłoby poruszanie się po Antwerpii.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz