piątek, 22 maja 2015

XVII - Lausanne

Lozanna - I 2015

Początek roku przyniósł możliwość przetestowania jedynej szwajcarskiej linii metra. Nie dość, że jedyna w tak bogatym kraju, to jedna z najkrótszych i znajdująca się w 120 tys. mieście. Warto wspomnieć, iż Zurych uznał, a właściwie to mieszkańcy że metro im niepotrzebne. Władze Lozanny miały inny pogląd na tę sprawę.

Metro w Lozannie przypomina trochę kolejkę górską, z uwagi na to, że miasto położone jest w dolinie nad brzegiem jeziora Genewskiego. Samo zwiedzanie Lozanny wiąże się z miejskim trekingiem.
Metro na pewno pomaga uniknąć zadyszki podczas zwiedzania miasta, jak i umożliwia mieszkańcom szybkie i sprawe poruszanie się po całej aglomeracji miejskiej,ponieważ sieć jest mocno rozwinięta i mimo, iż Lozanna liczy tylko 120 tys. mieszkańców metro dociera do granic miejskich. Warto zauważyć, iż podobnie jak w Turynie jest w pełni zautomatyzowane i sterowane przez maszyny. Ciekawą nowinką jest dokładne wskazanie na peronach, w którym miejscu pociąg się zatrzymuje i, w którym miejscu należy stanąć, aby umożliwić wyjście pasażerom. Na pewno takie rozwiązanie przydałoby się w Warszawie, gdzie dzień w dzień trzeba się przepychać, aby móc sprawie wyjść z kolejki i dostać się na powierzchnię. Tego udało się uniknąć w Szwajcarii.
Pełne zautomatyzowanie, podobnie jak w Turynie, spowodowało pełne zabudowanie peronów, co pozwala uniknąć ewentualnych wypadków na peronie. Same perony są dość krókie, przez co pociągi metra składają się z jednego przedłużonego wagonu, jednak to wystarczy, na taką ilość mieszkanców. W metrze nie ma tłoku.

Metro nie jeździ całościowo pod ziemią. Byłoby to oczywiście utrudnione ze względu na ukształtowanie terenu. Na pewno wrażenie robi korzystanie z linii, która jedzie w kierunku jezioro Genewskiego. Nagłe wyłonienie się tafli jeziora i alpejskich szczytów na pewno zapiera dech w piersiach. A brak motorniczego i duża przednia szyba pozwala w pełni ogarnąć ten widok. Co ciekawe i korzystne dla turystów, większość hoteli w Lozannie posiada darmowe bilety na całą komunikację miejską w Lozannie, na cały pobyt w hotelu - jednakże nie na dłużej niż 2 tygodnie. Aczkolwiek taki ruch ze strony miasta na pewno zostanie doceniony przez turystów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz